Dříve se považovaly koleje za naprosté tabu. Studenti na koleje chodit nechtěli, nechtěli se na nich ubytovat na celý školní rok. Sice na kolejích se sliboval skvělý studentský život, ovšem ten byl limitovaný nočním klidem a podobnými pravidly. Studenti si proto vytvořili mezi sebou partu a ta si pak našla společné bydlení. O nájem se následně rozdělili. Bydlení v pronájmu tak vyšlo mnohdy ještě výhodněji než bydlení na kolejích. Ovšem s rostoucími nájmy roste také zájem o koleje. Studenti už touží po menších poplatcích, nechtějí si platit byt za několik desítek tisíc korun.
Bohužel nájmy neustále rostou, a to doslova raketovým tempem. A jelikož si nyní studenti nastupující v září na novou školu začínají hledat bydlení, vnímají, jak jsou nájmy pro ně nedosažitelné. A tak se rozhodují bydlet na kolejích. Ovšem na koleje se podle všeho dostane jen několik vyvolených, koleje nemají takovou kapacitu, aby pohltily všechny vysokoškolské studenty.
Jaké koleje mají největší ubytovací kapacitu?
Nejlépe na tom podle všeho jsou studenti Vysokého učení technického v Brně. Právě zdejší koleje pro studenty a zaměstnance jsou největší, mají největší ubytovací kapacitu. Koleje jsou se zhruba šesti a půl tisíci lůžky, což je opravdu mnoho.
Další brněnská univerzita má již kapacitu daleko menší. Je jí Masarykova univerzita, která může pojmout necelé čtyři tisíce studentů.
Největší zájem o koleje je právě v Brně
Zmiňujeme hlavně brněnské koleje a školy proto, že se právě zde výrazně zvýšil zájem o bydlení na kolejích, takřka o dvojnásobek v porovnání s loňským rokem. Jednotlivé ceny za pokoje se liší samozřejmě lokalitou a vybavením, komfortní jedno až dvoulůžkové pokoje vyjdou na tři až čtyři tisíce korun měsíčně. Tradičně je rezervováno pro studenty prvních ročních zhruba patnáct set lůžek.