Přijít o rodiče, to je opravdu něco šíleného a nepředstavitelného. Zejména je to těžké pro děti, které mají celý život a všechny společné zážitky s rodiči před sebou. Bohužel se i takové věci stávají a je proto vědět, co v takových případech dělat. Pokud by došlo na to, že by se člověk stal sirotkem, může využít takzvaný sirotčí důchod, který je státní dávkou pomáhající pozůstalým dětem zmírnit finanční dopad vážného životního okamžiku. Bohužel se stejně jako kolem vdovského nebo vdoveckého důchodu točí i kolem sirotčího důchodu mnoho mýtů a omylů, které je třeba uvést na pravou míru.
Sirotčí důchod se přiznává po zesnulém rodiči pokaždé
To je bohužel jeden z nejčastějších omylů, který si v hlavách nosíme. I sirotčí důchody jako takové mají svá pravidla, která jsou stanovená zákonem. Podle nich se vše řídí, důchody se podle nich přiznávají a samozřejmě také vyplácí. Každým rokem se podmínky pro udělení sirotčího důchodu trochu mění,
například vloni se zavedlo, že pokud byl zesnulý rodič starší osmadvaceti let, musel mít odpracován minimálně jeden rok v posledních deseti letech před dnem úmrtí.
V případě úmrtí obou rodičů je nárok na sirotčí důchod pouze po jednom z nich
Nikoli, pokud dojde ke ztrátě obou rodičů, pozůstalé děti mohou zažádat o sirotčí důchod po obou zemřelých rodičích. Procentní výměra jednotlivých důchodů pak náleží sirotkovi v plné výši.
Pokud dojde k zastavení výplaty sirotčího důchodu, nelze ji obnovit
Mnozí lidé se domnívají, že pokud dojde k pozastavení výplaty sirotčího důchodu, je to definitivní a nikdy nemůže dojít k jejímu obnovení. Jenže to je další mýtus, který si neseme v hlavě. Pokud se splní zákonné podmínky, pokud jsou řádně prokázány, výplatu sirotčího důchodu je možné obnovit. Případně se dokonce důchod za příslušné období doplatí.
Sirotčí důchod vždy do rukou sirotka
To ne vždy platí. Vždy se to odvíjí od věku sirotka. V případě, že je sirotek nezletilý, automaticky peníze připadají zákonnému zástupci, kterým je buď žijící rodič, nebo případně opatrovník či zvláštní příjemce.