Každý si ve svém životě zažije chvíli, kdy bude muset bydlet v pronájmu. Lidé se většinou do pronájmu dostávají ve chvíli, kdy se chtějí osamostatnit, kdy chtějí zkusit žít bez rodiny a žít si vlastním spokojeným životem. V současné době sice ceny pronájmů jsou do enormních výšin, ale to nic nemění na tom, že lidé do pronájmu opravdu jdou. Touha po osamostatnění je zkrátka daleko, daleko silnější. V případě, že se také dostanete do styku s nájemním bydlením, je třeba si o tom zjistit více. Přece jen v současné době koluje mezi lidmi celá řada mýtů spojených s nájemním bydlením, kterým je třeba předcházet a které je třeba uvést na pravou míru.
Vybrali jsme několik nejčastějších mýtů, které se s nájemním bydlením pojí.
Pro vypršení doby nájmu může pronajímatel vystěhovat nájemníka
To je obrovský omyl. Ochrana soukromí nájemníka je daleko vyšší než právo pronajímatele na výdělek z nájmu. To znamená, že v případě, kdy má vypršet doma nájmu, je povinen pronajímatel informovat o tom, že se nájemník musí vystěhovat do určitého data. Pokud to neudělá, automaticky dojde k prodloužení smlouvy.
Nájemník musí hradit všechny poplatky
Není to tak. Obvykle platí nájemník poplatky související s bydlením, tedy platí elektřinu, vodu, také poplatky za odvoz odpadu nebo úklidové služby v domě. Ale například fond oprav je povinen platit majitel domu, nikoli nájemník.
Majitel má právo vstupovat do pronajímaného bytu
Není to tak. Právo vstoupit do pronajímaného bytu má majitel jen tehdy, kdy je to urgentní, tedy kdy v bytě například hoří. Také může do pronajímaného bytu vstoupit v případě nutné údržby nebo pokud to vyžadují protiprávní stavy.
Majitel bytu může nájemníkovi kdykoli odpojit vodu, elektřinu či plyn
Opět je to jen další mýtus, který si neseme v hlavě. Pokud by došlo k odpojení energií, dopouští se tímto trestného činu porušování domovní svobody, a to dokonce i tehdy, pokud nájemník neplatí za služby.