Koupě vlastního bydlení je nyní hlavní téma na pořadu dne v mnoha domácnostech. Lidé doslova prahnou po vlastním příbytku a chtějí využít aktuálních stále ještě přijatelných hypotečních podmínek. Jelikož se očekává, že takové podmínky jsou záležitostí pouze nadcházejících pár měsíců, pojďme si prozradit, jak chybujeme při koupi vlastního bydlení. Na co se nedíváme a kde se konkrétně necháváme spálit?
Nezjistíme si technický stav bytu
Zjistit si právní stav bytu je jedna věc, ale na co se velice často zapomíná, je kontrola technického stavu bytu. Většinou věříme ostatním – věříme, že byt je takového a takového energetického štítku a že se nikdy na energiích nepřiplácelo. Jenže skutečnost může být nakonec zcela jiná, bohužel.
Pokud jdete na prohlídku bydlení, doporučujeme vzít si s sebou odborníka. Přizvat si zkušené oko, které by se na bytovou jednotku podívalo zcela jinak, než jak se na ni budete kdy dívat vy je skvělý krok, který se vám bezesporu vyplatí.
Nezjistíte si poplatky a dluhy
Jestliže nemáte zájem o zbrusu novou nemovitost, ve které nikdo předtím nebydlel, je dobré si zjistit poplatky a dluhy. Sama nemovitost vám to neprozradí, musíte se zeptat sami prodejců, jak na tom po této stránce bytová jednotka je.
Bohužel poplatky, exekuce nebo jiné druhy dluhů nejsou žádnou výjimkou. Předcházející majitelé za sebou velice rádi nechávají tunu škod třeba v podobě nedoplatků na energiích. Proto si vyžádejte vyúčtování za energie z posledního roku a sami si tuto stránku ověřte.
Rezervační smlouva to jistí
Nikde se nepíše, že vám prodávající musí nemovitost podržet, dokud si třeba nevyberete z bankomatu nějaký obnos peněz. A taky se nikde nepíše, že prodávající nebudou féroví a že složenou zálohu na bydlení nezamlčí.
Těmto nemilým scénářům však může předcházet takzvaná rezervační smlouva, která jednoduše shrnuje skutečnosti, ke kterým došlo mezi prodávajícím a kupujícím a na kterých se vzájemně dohodli.