Jak přispět do rodinného rozpočtu? Například tak, že se úspory investují do bytu, který se pak bude pronajímat. Koupě bytů je rozhodně skvělá investice, o tom není pochyb ani sporu. Bohužel ti, kteří tento krok zvažují, si často neuvědomují, co to s sebou všechno nese. Vůbec prvním krokem je naleznutí vhodného nájemce, ale pravdou je, že ne všichni nájemci jsou slušní. Často narazíte na opozdilce v placení nebo na lidi, kteří si majetku svého ani vašeho neváží. Pro možné případy toho, že si najdete ne zrovna ideálního nájemce, je dobré mít dobře sepsanou smlouvu.
Nájemní smlouva je alfou i omegou
Papírování je pro řadu lidí něco šíleného. A bohužel ani v případě pronajímání bydlení se papírování nevyhnete. Tím nejdůležitějším papírem, který uzavřete s nájemcem je nájemní smlouva, která je takovou alfou i omegou pronajímání. V nejlepším případě je uzavřít smlouvu jenom na jeden rok s tím, že je možnost smlouvu prodloužit. Poté je možné uzavřít smlouvu na delší dobu, pakliže jste s daným nájemce spokojení a vyhovuje vám.
Pronajímatelé by si však neměli v žádném případě stáhnout nájemní smlouvu z internetu. Bohužel to dělá více jak devadesát procent lidí. Stahování smlouvy z internetu je ten nejhorší způsob, jak vytvořit vlastní smlouvu.
Pojištění je na místě
Než předáte bydlení do rukou nájemce, respektive než nájemci předáte klíče, měli byste své bydlení pojistit. Pojištění je rozhodně na místě a budete za něj v budoucnu rádi. Vyhnete se budoucímu vymáhání peněz za poškozený nábytek nebo podobným situacím, jež mohou značně znepříjemnit váš život po nějakou dobu.
Chtějte kauci
Kauce bývá většinou ve výše jednoho nebo dvou nájmů. Ať už se rozhodnete pro to či ono, budete za ni opravdu rádi. Kdyby došlo k poškození vašich věcí, nebudete muset vymáhat po nájemci peníze, ale zkrátka mu pak vezmete z kauce jistou sumu, která škoda pokryje.