Co banky chtějí vědět o vašich příjmech v případě žádání o hypotéku?
Bydlení,  Finance

Co banky chtějí vědět o vašich příjmech v případě žádání o hypotéku?

Uvažujete nad hypotékou, protože jste narazili na opravdu krásnou nemovitost, kde byste chtěli bydlet? I když úrokové sazby letí směrem vzhůru, neznamená to, že hypotéku získat nemůžete. To nikoliv. V rámci vyhodnocování žádosti o hypotéku vás mohou banky označit za bezpečné splátce a na žádost tím pádem automaticky natisknou zelené razítko. Pojďme si však prozradit, co všechno po vás ale budou chtít.  

Jaká je vaše průměrná mzda? 

Co banky zajímá především je vaše průměrná mzda, a to za posledních dvanáct měsíců zpátky. Některé banky chtějí jen tři měsíce, jiné však hledí trochu dál, zejména pokud nežádáte o hypotéku nízkou.  

Tímto banky zjišťují, jak stabilní vaše příjmy jsou. Pokud vidí nějaké výkyvy, automaticky se ptají, k čemu došlo, kde se stala chyba nebo co bylo na vině kupříkladu měsíce, kdy jste obdrželi minimum na bankovní konto.  

Pro banky jsou alarmující hlavně nepravidelně vyplácené odměny, přivýdělky mimo pracovní poměr či jednorázové bonusy. Ty neberou příliš v potaz, zajímá je to, co je vypláceno každý měsíc a co se nemění. 

Jaká je stabilita zaměstnaneckého vztahu? 

Pro banky je klíčové také to, jaká je stabilita zaměstnaneckého vztahu. Čili na jak dlouho máte uzavřenou pracovní smlouvu? Týká se vás zkušební období nebo jste dokonce ve výpovědní lhůtě? Pokud se vás některá ze zmíněných situací týká, bohužel je vaše žádost o hypotéku ohrožená. Banky upřednostňují pracovníky, kteří ve zkušební lhůtě nejsou a kteří mají ideálně uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. 

Jaké je místo výkonu práce? 

I když si člověk říká, že bance není nic do toho, kde práci vykonáváte, je to jeden z klíčových faktorů, podle nichž se bankovní instituce rozhodují, jestli schválí či neschválí onu žádost. Nemusíte definovat město, stačí, pokud působíte na území České republiky nebo práci vykonáváte na území členské země Evropské unie. Nebo snad pracujete pro některou ze třetích zemí? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *