Zemřela vám v nedávné době blízká osoba? I když vás srdce bolí, je třeba vyřídit mnoho věcí. Nejdříve je třeba vystrojit honosný pohřeb, na kterém se se zesnulým nebo zesnulou rozloučíte. Následuje smuteční hostina a poté hromada vyřizování a zařizování. Mnozí pozůstalí v tom spěchu a při starostech, které mají, zapomínají na příspěvky, které jim právem náleží. Příspěvky od státu, takzvané dávky od státu, mohou výrazně pomoct vylepšit finanční situaci, která není nejrůžovější. Zejména vdovy nebo vdovci mají nárok na takzvaný vdovský důchod, který také jinak nazýváme pozůstalostní důchod.
Na pozůstalostní důchod má nárok každá pozůstalá manželka nebo pozůstalý manžel. Jestliže dva lidé byli jen partneři, na vdovský důchod není nárok. I když spolu měli děti, i když spolu žili dlouhá léta – nepočítá se to. Museli být manželé a zesnulý musel čerpat starobní nebo případně invalidní důchod. To jsou podmínky pro čerpání ročního pozůstalostního důchodu.
Jak dlouho nárok na pozůstalostní důchod trvá?
Jak již bylo zmíněno, nárok na vdovský důchod trvá jeden dlouhý rok. Je však možné pozůstalostní důchod prodloužit, pokud se například pozůstalá nebo pozůstalý stará o nezaopatřené dítě či o rodiče nebo tchána a tchýni.
Jak vysoký bývá pozůstalostní důchod?
Pozůstalostní důchod – konkrétně jeho výpočet – není jednoduchý, je naopak velice komplikovaný. Vychází z důvodu zesnulého. Výše důchodu se skládá ze základní výměry a z procentní výměry. Orientačně se vdovský důchod pohybuje kolem dvou tisíc až šesti tisíc, pokud důchod zemřelého dosahoval deseti tisíc. Jestliže pobíral dvanáct tisíc, vdovský důchod se zastaví na sumě mezi dvěma až sedmi tisíci. Jestliže se pobíral důchod o patnácti tisících korun, vdovský důchod je tak od tří do devíti tisíc korun. Ovšem jak již bylo zmíněno, výpočet není jednoduchý a nejlepší je se obrátit přímo na úřad.