Koronavirová pandemie se podepsala i na platech Čechů. Prokazují to nedávné průzkumy, které zjistily, že už během druhého čtvrtletí průměrná mzda reálně poklesla. I samotní analytici se shodují na tom, že na vině je nový typ onemocnění, kromě toho ale i poměrně vysoký růst spotřebitelských cen.
Průzkumy také upozorňují na fakt, že k poklesu reálných mezd došlo naposledy před sedmi lety, tedy konkrétně v roce 2013.
První čtvrtletí se neslo v pozitivním duchu
O letošním prvním čtvrtletí lze říct, že se neslo v opravdu velice pozitivním duchu. Průměrná mzda naopak rostla, konkrétně vzrostla o pět procent na 34 077 korun. Pokud bychom však měli zohlednit i inflaci, zvýšila se pouze o jedno a půl procenta, což je nejméně od zmiňovaného roku 2013. A také je třeba konstatovat, že i když je průměrná mzda taková, jaká je, mluvíme tu o platu, na který dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou.
Druhé čtvrtletí na tom bylo horší
A jak bylo naznačeno, druhé čtvrtletí se neraduje takovému výsledku. Spíše naopak. Druhé čtvrtletí se neslo v trochu pochmurnějším duchu. Průměrná mzda reálně klesla, i když je otázkou, o kolik přesně. Mluví se o víc jak dvou procentech a o tom, že pozice zaměstnanců na českém trhu byla poměrně slabá. Ve zmiňovaných dvou procentech je už zohledněna také inflace.
Na výsledcích mezd druhého čtvrtletí se výrazně podepsala karanténa, také pozastavení ekonomiky. Mnoho lidí nedostávalo plnou sumu, ale naopak jenom krácenou náhradu. Kdo si však i přesto polepší, tak jsou zaměstnanci ve veřejném sektoru. Pro ně bylo druhé čtvrtletí možná hodně výdělečné.
Na průměrné mzdě se také výrazně promítají i hůře placené pracovní pozice, také vysoká míra propuštění. Otázkou je nyní to, jak bude vypadat třetí čtvrtletí roku. Jelikož se navrací řada omezujících opatření, nebude ani toto čtvrtletí pravděpodobně úsměvné.