Finanční trh je v současné době doslova přeplněný nejrůznějšími typy půjček. Zatímco některé jsou opravdu velice výhodné, jiné už tak výhodné nejsou. Pokud se rozhodnete půjčit si, je dobré projít nabídku nebankovních a bankovních společností. Dostatečná informovanost o konkrétních finančních produktech je na místě a může vás zachránit před upsáním se bance či společnosti, která je neférová a podvodná. Pozor si dávejte i v případě kreditních karet, nejen u klasických forem úvěrů.
Řada lidí si neuvědomuje, že i kreditní karty jsou jenom druhem půjčky. Jedná se o takzvaný revolvingový úvěr čili o úvěr, který postupně splácíte, ale na druhou stranu znovu čerpáte. Lidé si bohužel neuvědomují, že je kreditní karta půjčkou jako každou jinou čili i kreditní karta je plná nejrůznějších nekalostí a vysokých úroků.
Kreditní karta je opředena vysokými úroky i vysokou hodnotou RPSN
V porovnání s ostatními druhy půjček je kreditní karta čili revolvingový úvěr opředený vysokými úroky a zároveň také vysokou hodnotou RPSN. V porovnání s klasickými spotřebitelským úvěry hodnota RPSN u kreditních karet stejně jako úroky u kreditních karet vysoce převyšují ty spotřebitelské.
Pro lidi jsou však kreditní karty lákadlem především proto, že poskytují spoustu benefitů, slev a bonusů. Jenže to jsou jenom lákadla, na která bychom se neměli upínat.
Informujte se o bezúročném období
Vždycky byste se měli informovat o takzvaném bezúročném období a jeho délce. Bezúročným obdobím se rozumí období, během kterého můžete dlužnou částku vrátit, aniž by vám byl připsán úrok. Bezúroční období většinou bývá v délce 45 až 55 dnů, ale opět je to velice individuální a liší se to u každého poskytovatele kreditní karty.
Pakliže byste vrátili dlužnou částku později, respektive po uplynutí bezúročného období, přičtené úroky se mohou dotknout i několika desítek procent.