I když se nové onemocnění zvané COVID-19 může jevit jako negativní záležitost, přineslo s sebou i celou řadu pozitiv. Například se Česká nároční banka poměrně umoudřila a rozhodla se snížit své požadavky na žadatele o půjčku. Navíc je možné získat devadesátiprocentní hypotéku, což do nedávné doby zkrátka nebylo možné. Pokud se tedy stále rozhodujete nad vlastním domečkem nebo bytem, neměli byste dlouho otálet.
Možná jste však neotáleli, ale banka vám vaši žádost zkrátka zamítla. Co dělat v takovém případě? A vůbec proč došlo k zamítnutí hypotečního úvěru?
Proč došlo k zamítnutí hypotéky
Důvodů, proč došlo k zamítnutí hypotéky, je možných více. Proč banka zamítla právě vaši žádost o hypotéku se však dozvíte v bankovním registru klientských informací, který je vám k dispozici stejně jako všem ostatním bankám, které chtějí zjistit, jestli nemáte závazky, případně proč došlo k zamítnutí v minulosti, pakliže jste o něco žádali a nevyhověli vám.
Nejčastějším důvodem bývá to, že nemáte na hypotéku dostačující příjmy. Zkrátka je na vás hypotéka příliš drahá. Druhou možností může být to, že nemáte dostatečné množství svých vlastních financí nebo že do hypotéky jdete jenom vy a nikdo další.
Jak postupovat, pokud došlo k zamítnutí hypotéky
Došlo k zamítnutí hypotéky? Rozhodně byste neměli boj s bankami vzdávat, zároveň byste se do něj neměli pouštět po hlavě. Než požádáte o další hypoteční úvěr (třeba u jiné společnosti), dbejte na to, abyste důvody, které stály mezi vámi a vlastním bydlením, zničily. Jak již bylo zmíněno, bankovní registr klientských informací je k dispozici i bankám nebo nebankovním institucím, které vám mohou půjčit peníze, a do registru předtím, než dojde ke schválení žádosti, mrknou.
Pokud jste však napravili své chyby, rovnou o tom banku při žádosti o hypotéku informuje. Vzbudí to důvěryhodnost.