Chcete si založit e-shop a vstoupit tímto do světa podnikání? Nebo máte už dlouhé roky vlastní kamennou prodejnu, ale chcete jít s dobou, tudíž chcete založit i internetovou verzi obchodu? V každém případě si na toho někoho najměte. Udělat si vlastní e-shop svépomocí není zrovna dobrý nápad, pokud se o tvorbu webů dlouhodobě nezajímáte. Navíc pokud si necháte udělat e-shop u odborníka, pravděpodobně to bude po právním hledisku zcela v pořádku. Ovšem i při tvorbě webu od profesionálů si dejte raději pozor na několik věcí, které je třeba mít vyřešené z právního hlediska.
Každý e-shop by měl být přehledný a také jednoduchý, hlavně by ale měl být v pořádku po právní stránce. Pokud nebude e-shop po právní stránce v pořádku, pak by mohly nastat posléze problémy. Prozraďme si proto vše, co je nutné mít z právního hlediska v pořádku.
Musíte registrovat vaši ochrannou známku
Máte vlastní logo, název nebo taky reklamní slogan? Aby vám ho nikdo neukradl, co nejdříve ho registrujte na Úřadu průmyslového vlastnictví. Zápisem do rejstříku získáte výlučné právo na její užívání, tudíž konkurence nebo kdokoli jiný vám ji nebude moct sebrat.
Napište obchodní podmínky
E-shop bez obchodních podmínek se jeví jako podvodný, proto si dejte tu práci a obchodní podmínky rozhodně sepište. Obchodní podmínky by neměly postrádat informace o provozovateli e-shopu, také by měly obsahovat údaje o nákladech spojených s vrácením zboží prodávajícímu, chybět nesmí ani informace o možnosti odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů.
Mějte vlastní checklist
Abyste na nic skutečně nezapomněli, napište si checklist a posléze si jednotlivé věci odškrtávejte. Máte na webu reklamační řád? Obchodní podmínky? Informujete své zákazníky o možnosti odstoupení od smlouvy a jsou na webu všechny vaše identifikační údaje?